blank

26. Saraybosna Film Festivali Başladı

26. Saraybosna Film Festivali Başladı49 Filmin Yarışacağı
26. Saraybosna
Film Festivali
Başladı
 
Türkiye'nin yanı sıra bölge ve Avrupa ülkelerinden 49 filmin yarışacağı 26. Saraybosna Film Festivali Başladı
 
Festivalde, Fatih Özcan'ın yönettiği 2020 yapımı "Mavzer" filminin de dünya prömiyeri yapılacak.
 
26. Saraybosna Film Festivali BaşladıBosna Hersek'te bu yıl 26'ncısı düzenlenen Saraybosna Film Festivali, korona virüsü önlemleri kapsamında çevrimiçi ortamda başladı.
 
Bu yıl salgının gölgesinde düzenlenen festivalin açılışında, önceki yıllardaki sinema dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla düzenlenen kırmızı halı geçişi yapılmadı.
 
Festival Direktörü Mirsad Purivatra, açılış konuşmasında, SFF'nin bu yıl, önceki yıllardan farklı şekilde düzenlendiğini anımsattı. "Koronavirüs salgını hayatımızı bu yılın başında aklımızdan bile geçirmediğimiz bir şekilde etkiledi." dedi.
 
26. Saraybosna Film Festivali BaşladıPurivatra, kültürel etkinliklerin, toplumsal değerleri ayakta tutmanın en önemli araçlarından biri olduğunu söyledi. "Ülkeler ve milletler arasında bariyerlerin oluştuğu salgın döneminde, kültürün, küresel anlamda bir bağlayıcı görevi üstlenmesi gerekiyor." dedi.
 
blankFestival, Bosnalı yönetmen Pjer Zalica’nın yönettiği TRT yapımı "Odaklan Babaanne (Focus Grandma)" filminin SFF'nin resmi internet sitesi üzerinden dünya prömiyeriyle başladı.
 
Odaklan Babaanne’nin oyuncu kadrosunda Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan'dan ünlü oyuncular yer alıyor.
 
blankBosna Savaşı'nın ilk zamanlarını anlatan film, Saraybosna'da ölüm döşeğindeki annelerinin evinde bir araya gelen aile üyelerinin miras meselesi üzerinden yaşadığı entrika, komplo ve hile dolu trajik ve komik tartışmaları konu alıyor.
 
Türkiye'nin yanı sıra bölge ve Avrupa ülkelerinden 49 filmin yarışacağı festivalde, Türk yönetmen Fatih Özcan'ın yönettiği 2020 yapımı "Mavzer" filminin de dünya prömiyeri yapılacak.
 
“Mavzer” filminin ana kategoride yarıştığı festivalin belgesel kategorisinde Eytan İpeker yönetmenliğinde çekilen ortak yapım "Yarışmacı" (The Pageant), kısa film kategorisinde Irmak Karasu'nun yönettiği "Mamaville" ile öğrenci filmi kategorisinde Zeynep Dilan Süren yönetmenliğindeki ortak yapım "İstanbul Depresyonu" yer alıyor.
 
Jüri başkanlığını Oscar ödüllü Fransız yönetmen, yapımcı ve senarist Michel Hazanavicius'un üstlendiği festival, 21 Ağustos’a kadar sürecek.
 
Bosna'daki savaşın (1992-1995) izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan Saraybosna Film Festivali, çeyrek asrı aşan tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.
 
SFF'ye bugüne kadar Robert de Niro'dan Angelina Jolie'ye, Brad Pitt'ten Orlando Bloom'a, Daniel Craig'den John Malkovich'e, Morgan Freeman'dan Nuri Bilge Ceylan'a kadar dünyaca ünlü çok sayıda isim katıldı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir