blank

24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali“Araftan Çıkmak”
 
Uluslararası
24. Uçan Süpürge
Kadın Filmleri
Festivali
 
Uluslararası 24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali sinemaseverlerle buluşuyor
 
Uluslararası 24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs Perşembe günü başlıyor.
 
24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri FestivaliFestival seçkisinde Nomadland, Petite maman, Promising Young Woman, Quo Vadis Aida? gibi dikkat çekici filmler var.
 
24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali1998 yılından bu yana sinemada kadın emeğini görünür kılmaya çalışan, Türkiye’deki ilk kadın filmleri festivali olarak her yıl dünya çapında yönetmenleri ve oyuncuları ağırlayan, bu alanda çalışan kadınlar arasında bir iletişim ağı kuran ve filmlerinin görünürlüğünü sağlayan festival, bu yıl “Araftan Çıkmak” temasıyla sinemaseverlerle buluşacak.
 
blank27 Mayıs-3 Haziran 2021 tarihleri arasında 24. kez düzenlenecek festivalin direktörü, daha önce dokuz yıl İstanbul Film Festivali’nin, 2018’den bu yana da Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin direktörlüğünü yapan Azize Tan.
 
blankBu yıl iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek olan festivalin 27 Mayıs’ta düzenlenecek basın toplantısıyla başlayacak çevrimiçi gösterimleri Festivalscope platformu üzerinden izlenebilecek. 3 Haziran’da sona erecek çevrimiçi gösterimlerin ardından 4 Haziran’da yapılacak törende Uçan Süpürge Ödülleri sahiplerine verilecek. Festival filmleri, 4-11 Haziran arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve CerModern’deki açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak.
 
24. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Biletleri 25 Mayıs’tan İtibaren Satışa Sunuldu
 
Festivalde FIPRESCI Ödülü için yarışacak filmler Her Biri Ayrı Renk adlı bölümde hem çevrimiçi olarak hem de festival mekânlarında gösterilecek.
 
Festivalin Londra’dan Beyrut’a, Napoli’den Beytüllahim’e uzanan Kadınların Hafızası seçkisi yer verdiği yapımlarla oldukça ilgi çekiyor. Festival kapsamında dikkat çekici bir diğer seçki ise Kadınların Amerikası.
 
Kadın yönetmenlerin dönüp tarihe baktığı ve tarihi kendi eleklerinden geçirdiği belgeseller ise Kadınların Tarihi başlıklı bölümde. 
 
24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin her yıl sinemamızdaki kadın emeğinin önemini vurgulamak ve yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller, 4 Haziran akşamı düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Bu yıl Onur Ödülleri oyuncu Nur Sürer ve oyuncu-şarkıcı Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu-şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğlu’na verilecek.
 
24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bletleri çevrimiçi gösterim platformu Festivalscope üzerinden 25 Mayıs’tan itibaren satışa sunulacak. Her film programda belirlenen gün ve saatte gösterime açılacak, üç gün boyunca gösterimde kalacak. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’deki açık hava sinemasında yapılacak gösterimlerinin biletleri ise 1 Haziran’dan itibaren Biletix üzerinden satılacak.
 
24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin programına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir