12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021

12 Punto TRT Senaryo Günleri 202112 Finalist Proje
 
12 Punto
TRT Senaryo Günleri 2021
22-29 Haziran’da
 
TRT tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen, Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021, 22-29 Haziran tarihleri arasında 9 ülkeden katılımla 3 ayrı platformda düzenleniyor
 
12 Punto TRT Senaryo Günleri 202112 Punto TRT Senaryo Günleri 2021’in bu yılki uzun metrajlı film kategorisinde finale kalan 12 proje daha önce belirlenmişti.
 
Ön jüri tarafından belirlenen 12 finalist proje arasında kariyerinin başındaki genç yönetmenlerle, deneyimli sinemacılar bir arada yer alıyor. Bu yılki etkinlikte yarışacak projelerden 6’sı yönetmenlerin ilk film projesi, 3’ü yönetmenlerin ikinci film projesi ve 3 proje de deneyimli yönetmenlerin yeni filmlerinden oluşuyor.
 
12 finalist projeden 4 projenin yönetmenliğini kadın yönetmenler yapıyor.
 
12 Punto TRT Senaryo Günleri’nin uluslararası jüri üyeleri de belli oldu
 
Dünya sinema endüstrisinin önde gelen isimlerinin yer aldığı uluslararası jüri üyeleri arasında, Oscar adayı TRT Ortak Yapımı "Quo Vadis Aida?" filminin yönetmeni Jasmila Zbanic, "Ken Loach" filmlerinin yapımcısı Rebecca O'Brien, Berlin Film Festivali Ortak Yapım Marketi Direktörü Martina Bleis, Asya Pasifik Ödülleri Başkanı Tracey Vieira ve Memento Alım Direktörü Sata Cissokho var.
 
Tamamı kadınlardan oluşan uluslararası jüri üyeleri 28 Haziran'da finalist proje ekiplerinin sunumlarını izleyerek, 12 finalist proje arasından 4 projeye "TRT Ortak Yapım Ödülü", 4 projeye ise "TRT Ön Alım Ödülü" verecek. 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ödül Töreni’nde ayrıca bu yıl TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü kazanan projeler de açıklanacak.
 
Son 2 yıldır Oscar törenlerinde yarışan TRT Ortak Yapımı ve TRT destekli filmlerin yönetmenleri de 12 Punto için İstanbul'a gelecek
 
2021 Oscar ödüllerinde "En İyi Uluslararası Film" kategorisinde yarışan TRT Ortak Yapımı "Quo Vadis, Aida?" filminin yönetmeni Jasmila Zbanic ve yapımcısı Damir İbrahimovic 12 Punto'da olacak.
 
"Quo Vadis, Aida?" filmi 12 Punto programı kapsamında İstanbul'da ilk kez gösterilecek. Gösterimin ardından Zbanic ve İbrahimovic'in izleyicilerin sorularını yanıtlayacağı bir söyleşi gerçekleştirecek.
 
Geçen sene Oscar ödüllerinde "En İyi Uluslararası Film" ve "En İyi Belgesel" kategorilerinde yarışan TRT destekli Makedonya yapımı "Honeyland/Bal Ülkesi" filminin yönetmenleri Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov da 12 Punto'ya konuk olacak.
 
Etkinlik kapsamında "Honeyland" filminin gösterimi yapılacak ve yönetmenler ayrıca 12 Punto kapsamında bir masterclass verecek.
 
Sinema ustalarından "Masterclass"
 
Program kapsamında herkese açık gösterimler, masterclasslar, paneller ve söyleşiler 22-29 Haziran tarihleri arasında Feriye Sineması'nda gerçekleştirilecek.
 
Ayrıca 22 Haziran Salı saat 11.00'de dünyanın en etkili satış ajanslarından Memento'nun Alım Direktörü Sata Cissokho "Film Endüstrisinde Satış Ajanslarının Rolü" üzerine bir masterclass ile aynı gün saat 17.00'de ise Ken Loach'un yapımcısı Rebecca O'Brien da "Bir Ken Loach Filmi Yapmak" başlıklı masterclass düzenleyecek.
 
Berlin Film Festivali Ortak Yapım Marketi Direktörü Martina Bleis ise 24 Haziran saat 14.00'te "Uluslararası Ortak Yapımlar ve Ortak Yapım Marketleri" konulu masterclass, aynı gün 17.00'de EAVE yöneticisi Lise Lense-Moller "Ortak Yapımların Yol Haritası" konulu masterclass verecek.
 
TRT 2'de her akşam 12 Punto özel yayını
 
Öte yandan "12 Punto Özel" yayını, 22-29 Haziran arasında her akşam saat 19.00'da TRT 2'de izleyiciyle buluşacak. Programda 12 Punto finalistleriyle röportajlar, etkinlikle ilgili gelişmeler, Türk sinemasının ödüllü yönetmen ve yapımcılarıyla söyleşiler ve masterclasslar yer alacak.
 
Bu yıl ayrıca özel yayının ardından her akşam saat 20.00'de "12 Punto Film Saati" yayınlanacak.
 
Bu bölümde TRT Ortak Yapımı film gösterimlerinin yanı sıra, Nuri Bilge Ceylan'ın "Ahlat Ağacı" filminin kamera arkası görüntülerinden oluşan üç bölümlük "Ahlat'ın Yolculuğu" ve "Kış Uykusu"nun kamera arkası görüntülerinden oluşan "Uzun Sürmüş Bir Kış" belgeselleri televizyonda ilk kez gösterilecek.
 
"12 Punto Kapanış ve Ödül Töreni" de 29 Haziran akşamı TRT 2'de canlı yayınla ekranlara gelecek.
 
Bu yılki “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” Semih Kaplanoğlu’nun
 
Etkinlik kapsamında her yıl Türk sinemasının bir usta ismine verilen “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” bu sene, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Fikret” isimli yeni film projesine verilecek. “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” geçen yıl hayata geçirilmiş ve ilk kez “Kuru Otlar Üstüne” isimli son projesi ile Nuri Bilge Ceylan’a verilmişti.
 
12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021
Finalist Projeler:
 
11 Yıldız, Güneş ve Ay / Yönetmen: Emir Külal Haznevi / Yapımcı: Emrah Özkan Tellioğlu, Emir Külal Haznevi
 
Battal / Yönetmen: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun / Yapımcı: Arda Çiltepe
 
Can Kuşu / Yönetmen: Abdullah Şahin / Yapımcı: Halil Kardaş
 
Gülizar / Yönetmen: Belkıs Bayrak / Yapımcı: Ayşe Şahinboy Doğan
 
Gün Yüzü / Yönetmen: Banu Sıvacı / Yapımcı: Zeynep Koray
 
Harabe / Yönetmen: Senem Bay / Yapımcı: Senem Bay
 
Kurban / Yönetmen: İsmail Güneş / Yapımcı: Aynur Güneş, İsmail Güneş
 
Obruk / Yönetmen: Seyid Çolak / Yapımcı: Seyid Çolak
 
Ölüleri Yakma Cemiyeti / Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun / Yapımcı: Gülin Üstün
 
Rahmet / Yönetmen: Gözde Yetişkin, Emre Sert / Yapımcı: Suzan Güverte
 
Sus Payı / Yönetmen: Erden Kıral / Yapımcı: Murat Bayar
 
Tereddüt Çizgisi / Yönetmen: Selman Nacar / Yapımcı: Diloy Gülün, Burak Çevik
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir