Çakıltaşından Sanat Eseri Saray

Fransız Postacı 33 Yılda Yaptı

Fransa’da çok sayıda saray var. Ama bu sarayın, Palace Ideal'in, diğerlerinden hem çok farklı bir mimarisi hem de çok farklı bir hikâyesi var. Fransız postacı Ferdinand Cheval, hiç mimarlık eğitimi almaksızın, 33 yıl boyunca posta dağıtımı yaptığı güzergâhta çevreden topladığı tuhaf şekilli kayalar ve çakıl taşlarıyla bu harika sarayı inşa eder.
 
Çakıltaşından Sanat Eseri Saray'dan Görüntüler
ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 14 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 13 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 12 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 11 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 10 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 9 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 8 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 7 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 6 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 5 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 4 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 3 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 2 ÇAKILTAŞINDAN SANAT ESERİ SARAY 1
 
postacı-ferdinand-cheval-siralioRivayete göre Ferdinand Cheval bir gün yolu üzerinde ilginç şekilli bir taşa takılır ve düşer. Bu olaydan sonra 1879 yılında hayallerinin evini inşa etmeye başlar. Yolu üzerinde gide gele bu ilginç taşlardan toplamaya başlar. Bu taşları takıntı haline getiren postacı önceleri onları üçer beşer evine götürmeye başlar, fakat zamanla kova kova taş taşır daha sonra da el arabasıyla…

Topladığı taşları kullanarak evinin yakınlarında inşaata başlar. Beton, kireç ve harç kullanarak taşları birleştirir. Postacı olarak çalıştığı mesai saatleri sona erdikçe akşamları bir gaz lambası yardımıyla devamlı olarak yaptığı evi için çalışır. Yıllarca gündüz normal işini yapar geceleri de yalnız başına hayallerinin evini inşa eder.

Yaptığı bu küçük saray tamamen kendisine has bir mimariye sahip olmakla birlikte, biraz Hıristiyan biraz da Hindu mimarisinden esintiler taşır. Öylesine sıra dışı bir sanat eseri ortaya çıkarır ki bu bina Pablo Picasso‘nun bile dikkatini çeker.

1969 yılında bu küçük saray tarihi ve kültürel bir miras olarak değer kazanır. Hatta postacı Cheval öyle bir üne kavuşur ki 1986 yılında resmi Fransa’daki posta pullarına konulur. Bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelen, hayatı boyunca ne sanat ile ilgili ne de inşaat ile ilgili herhangi bir eğitim almayan Cheval’in yaptıklarının tamamı kendi hayal ürünüdür. 

Palace Ideal adlı bu muhteşem yapı, Fransa'nın güneydoğusunda bulunan Hauterives şehrinde yer alıyor. Yılın neredeyse çoğu zamanı ziyaretçilere açık olan mekân, aynı zamanda konser, sergi gibi çeşitli sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/palace-ideal-33-years-postman-ferdinand-cheval/

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir