16 Yıl Sonra Yeniden Albüm Çıkarıyorlar

16-yil-sonra-tekrar-album-cikariyorlar-erkan-ogur-i-hakki-demirciogluErkan Oğur ve 
İsmail Hakkı Demircioğlu
16 Yıl Sonra Yeniden
Albüm Çıkarıyorlar
 
Müzisyen Erkan Oğur, müzisyen İsmail Hakkı Demircioğlu ile hazırladıkları yeni albümün 2017 yılının Ocak ayında piyasaya çıkacağını belirterek, "16 yıl sonra tekrar ikimiz birlikte bir albüm hazırladık." dedi.
 
Fransa'nın başkenti Paris'te müzisyen Bülent Ortaçgil'le konser veren Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu yeni albümleri ve müzik anlayışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundular.
 
"Gülün Kokusu Vardı" (1998) albümünden sonra en son 2000 yılında "Anadolu Beşik" adıyla birlikte albüm çıkaran sanatçılar uzun bir aradan sonra yeni albümlerini müzikseverlerle paylaşacak.
 
16-yil-sonra-tekrar-album-cikariyorlar-erkan-ogurErkan Oğur:
“Günümüzle ve geçmişimizle besleniyoruz. Müziğimize onlar şekil veriyor, söyletiyor veya susturuyor”
 
Müziğin kaydedilmesi fikrine karşı olmasıyla bilinen Oğur, yeni albüme ilişkin, "16 yıl sonra tekrar ikimiz birlikte bir albüm hazırladık. Ocak ayı gibi eski türküler ve birkaç besteden oluşan bir albüm çıkarıyoruz. Kaydetmeye pek gönlü olmayan birisiyim. Bizim öğrendiğimiz ve söylediğimiz türkülerin hepsi kaydolmadan kulaktan kulağa, yüzlerce sene öncesinden bize kadar ulaşmış. Bir müzik parçasını kaydetmeyi bir çiçeği koparmaya benzetiyorum. Ancak insanlar duymak ve paylaşmak istiyorlar. O da çok güzel bir yaklaşım ve bir anlamda handikap. İkisi arasında bocalıyoruz." diye konuştu.
 
Bestelerinde ozan ve düşünürlerden ilham aldıklarına işaret eden Oğur, "Bu işi inanarak yapan mahalli sanatçılardan, kaynak kişilerden, yörelerin geleneğinden, havasından suyundan etkileniyoruz. Genelde insan ve insanla ilişkili olan diğer varlıkların yaşadığı, hissettiği olaylarla besleniyoruz. Günümüzle ve geçmişimizle besleniyoruz. Müziğimize onlar şekil veriyor, söyletiyor veya susturuyor." ifadelerini kullandı.
 
16-yil-sonra-tekrar-album-cikariyorlar-ismail-hakki-demirciogluİbrahim Hakkı Demircioğlu:
"Türküler daha güzel bir dünya için"
 
Demircioğlu da Türkülerin her dönem dünya barışına yönelik önemli mesajlar taşıdığına dikkati çekerek, "Ozanların eserleri bütün bu yanlışlıklara karşı insanlar arası paylaşımı savunan, sevgiyi ön planda tutan bir anlayış ve daha güzel bir dünya için yazılmış şeyler. Biz de onların eserlerini günümüze ulaştırmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Dünya barışının tehlikeye girdiğini de vurgulayan Demircioğlu, "Dünya maalesef çok kötü bir durumda, bilhassa da bizim bölgemiz. Dünyayı yönetenler her dönem yaptıkları gibi yaklaşık yüzyılda bir yeni projelerle ve planlarla dünyayı şekillendirmeye çalışıyorlar. Türküler buna ne kadar karşı çıkabilir, ne yapabilir bilemeyiz." diye konuştu.
 
Erkan Oğur; müziğe 4 yaşında başladı. O yaşlarda keman, bağlama, flüt ve cümbüş müzik enstrümanlarını çalmayı öğrenen sanatçının müziğe yatkınlığını ilk ilkokul öğretmeni keşfetti. Müzik yaşamı boyunca pek çok müzisyene ilham kaynağı olduğu gibi bağlama ustalarına da işlerini yaparken adeta sufle vermiştir. "İnsanın, salt yaşantısı ve yapıp ettiklerinin doğayla uyumlu olduğu müddetçe başarıya erişme şansı vardır." diyerek hayattaki duruşu hakkında ipucu veren sanatçının albümlerinin yanı sıra başarılı sinema filmlerinin müziklerini yapmasıyla tanınır. Bunlar Eşkıya, Propoganda, Sis, Yazı tura ve Açlığa doymak. 
 
İsmail Hakkı Demircioğlu; müziğe küçük yaşlarda ilgi duymaya başladı. İlk ve ortaöğrenimini Pazar’da tamamladı. Daha sonra İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünü bitirdi. Bağlamadan bas gitara dek çeşitli enstrümanları çalan Demircioğlu, önce Ruhi Ayangil Türk Müziği Orkestrasında daha sonra Ruhi Su Dostlar Korosunda bas gitarist olarak çalıştı. Bu dönemde 2 albüm hazırlayan sanatçı Erkan Oğur ile pek çok kez sahne paylaştı. 
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir